Sucha Igłoterapia

Technika suchej igłoterapii (ang.: dry needling) nauczana podczas szkolenia, oparta jest o doświadczenie kliniczne wielu klinicystow, jak Peter Baldry, Chun Gunn, karel Lewit i wielu innych. Efektywność ostrzyknięć punktu spustowego nie jest uzależniona od samej iniekcji, lecz raczej od właściwego umieszczenia igły w mięśniowopowięziowym punkcie spustowym (MTrPs).

Zastosowanie strzykawek do suchej igłoterapii może powodować niepotrzebny ból i uraz. W zamian za to, suchą igłoterapię wykonuje się wykorzystując pełne igły akupunkturowe. Igły te powodują ograniczone uszkodzenie tkanek.

Igły wykorzystywane do suchej igłoterapii MTrPs mają zazwyczaj 160-300 μm średnicy, co może powodować bardzo małe uszkodzenia ogniskowe bez dużego ryzyka formowania się tkanki bliznowatej. Porównując – przekrój poprzeczny ludzkich włókien mięśniowych wynosi od 10-100 μm średnicy. Istotnym jest, aby podkreślić iż nie wykonujemy akupunktury podczas szkoleń z igłoterapii suchej. Jedynym podobieństwem pomiędzy akupunkturą, a igłoterapią suchą jest sama igła. Klinicyści praktykujący suchą igłoterapię powinni poinformować swoich pacjentów, iż nie wykonują akupunktury.

Terapia manualna punktów spustowych oraz sucha igłoterapia są bardzo skutecznymi koncepcjami leczenia bólu mięśniowo-powięziowego, lecz nie znaczy to, że są to metody samodzielne. Bardzo często można je łączyć w zintegrowany plan leczenia pacjentów z bólem chronicznym i ostrym.