Czym jest SIBO i jakie są jego objawy
SIBO (z ang. Small Intestinal Bacterial Overgrowth) oznacza nadmierny rozrost bakterii w jelicie cienkim. Fermentacja węglowodanów w jelitach generuje powstawanie dużych ilości gazów:
– wodoru
– metanu
– siarkowodoru
– dwutlenku węgla.
W SIBO mamy do czynienia z bakteriami, które są producentami wodoru. Jest kojarzone z biegunkami, jednak wg najnowszych badań nie możemy jednoznacznie utożsamiać SIBO wyłącznie z biegunkami. W zespole jelita drażliwego z przewagą zaparć również mamy do czynienia z bakteriami produkującymi wodór.
Przerost metanu, czyli IMO, dotyczy przerostu archeonów. Metan spowalnia pasaż jelita cienkiego i jest związany z zaparciami. Wpływa również na funkcję nerwowo-mięśniową jelita cienkiego.
Przerost siarkowodoru jest powiązany z biegunkami. Zwiększone poziomy bakterii wytwarzających siarkowodór mogą być powiązane z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, nowotworem jelita grubego, czy reumatoidalnym zapaleniem stawów. SIBO siarkowodorowe jest trudne do zdiagnozowania, jednak można go pośrednio zidentyfikować z testu wodorowo-metanowego.