Strona główna 5 Najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania

Jaka jest różnica między wodorowym, a wodorowo-metanowym testem?

Testy wodorowo-metanowe dają więcej informacji niż testy wodorowe, bo pomagają rozpoznać IMO (zespół rozrostu metanogenów). W tym przypadku ich obecności, wykorzystują one powstały w jelicie cienkim wodór i produkują z niego metan. Zdarza się więc, że ujemny wynik wodorowego testu oddechowego dotyczy osoby dotkniętej SIBO i/lub IMO.

Czy badanie wykonane wariantem wysyłkowym jest wiarygodne?
Badanie jest wiarygodne. Samodzielnie pobiera się materiał, jednak część diagnostyczna jest wykonywana taką samą metodą jak stacjonarnie.

Warto zwrócić uwagę, że materiał jest pobierany do szklanych, jednorazowych fiolek, a nie worków, które nie trzymają materiału.

Czego wymagać od placówki wykonującej test?
Niestety coraz więcej miejsc oferuje badania, które nie są zgodne ze standardami. Pacjent powinien wiedzieć, że:

– test powinien obejmować 10-12 pomiarów co 15-20 minut – niestety zdarza się diagnostyka na podstawie mniejszej liczy pobrań, co jest błędem, gdyż najbardziej kluczowa dla SIBO jest 80-90 minuta testu.

– sprzęt przed badaniem powinien być skalibrowany i bez ruchu przez 48 godzin. Warto więc postawić na placówki, które mają stałą siedzibę i nie ruszają sprzętu.

– testy wysyłkowe są wiarygodne, jednak warunkiem jest pobranie materiału do szklanych, jednorazowych fiolek, które utrzymują materiał do 10 dni. Nie warto wykonywać testu, gdy w ofercie są worki, które nie trzymają materiału. Testy w zatrzaskujących się fiolkach są wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza dla dzieci.

Czy badanie można wykonać u dzieci?

Tak, wodorowo-metanowy test oddechowy przeprowadzamy już u dzieci od 7 roku życia. Dla prawidłowego przebiegu testu ważne jest, aby dziecko było w stanie wydmuchać powietrze do ustnika.

Czy można wykonać test bez przygotowania?

Nie, odpowiednie przygotowanie jest warunkiem niezbędnym do prawidłowej diagnostyki. Brak przygotowanie może uniemożliwiać przeprowadzenie badania. Szczegółowe przygotowanie do badania znajduje się tu: nr3 przygotowanie do testu

Czy badanie musi odbywać się rano?

Pobranie materiału musi odbywać się na czczo, przynajmniej 14 godzin po ostatnim posiłku. Pora dnia nie ma znaczenia, jednak najłatwiej zrobić to rano.