Masaż leczniczy

Czym jest masaż leczniczy?

Jest to przede wszystkim forma terapii przeznaczona dla osób mających jakiekolwiek problemy z utrzymaniem odpowiedniej postawy swojego ciała. Mogą one być wynikiem przebytych urazów, jak złamania i zwichnięcia, ale także trybem pracy. Zarówno stanowisko fizyczne, jak i biurowe może powodować odczuwanie bólu, zwłaszcza w okolicach kręgosłupa.

W masażu leczniczym fizjoterapeuta wykorzystuje techniki z masażu klasycznego. Systematyczne ruchy polegające na uciskaniu, nacieraniu i oklepywaniu skóry mają na celu wywołanie efektu odprężenia i rozluźnienia mięśni. Masaż leczniczy stosowany jest w celu złagodzenia sztywności mięśni i wyeliminowania bólu mięśni.

Realizuje się go w ramach:

  • złagodzenia bólów kręgosłupa o podłożu zwyrodnieniowym i przeciążeniowym,
  • rozluźnienia mięśni przed wysiłkiem fizycznym i przyspieszenia ich regeneracji po wysiłku (sportowcy),
  • leczenia migrenowych i napięciowych bólów głowy, a także skurczów mięśniowych oraz różnego rodzaju obrzęków,
  • usprawniania mięśni w okresie rehabilitacji,
  • odprężenia ciała i złagodzenia skutków przemęczenia oraz stresu.

Przed rozpoczęciem zabiegu fizjoterapeuta przeprowadza krótki, aczkolwiek ważny wywiad dotyczący stanu pacjenta. Sprawdza jego sprawność motoryczną, diagnozuje dolegliwość, aby w konsekwencji dobrać odpowiednią technikę i sposób masowania.

Podczas masażu leczniczego mięśnie rozluźniają się i rozgrzewają. Następuje zwiększenie dopływu krwi do struktur stawowych, co bezpośrednio przekłada się na przyspieszenie procesów regeneracyjnych i leczenie stanów zapalnych.

Czas trwania

Masaż leczniczy może trwać od kilkunastu minut do nawet półtorej godziny. Należy mieć na uwadze, że fizjoterapeuta do każdego pacjenta podchodzi w sposób indywidualny. W związku z tym długość wizyty w gabinecie w największej mierze jest uzależniona od stopnia zaawansowania danego schorzenia i od ogólnego stanu fizycznego pacjenta.

Powyższa metoda dostępna jest w Gabinecie Rehabilitacji i Masażu Arkadiusza Szleszyńskiego w Lubinie.