Wg danych GUSu dorośli mieszkańcy Polski wśród chorób i przewlekłych dolegliwości najczęściej wymieniają nadciśnienie i bóle różnych odcinków kręgosłupa. Na bóle dolnej partii pleców narzeka nawet co czwarty Polak!

Gdzie może leżeć przyczyna?

Większość z nas prowadzi stacjonarny tryb życia. Do pracy dojeżdżamy samochodami, większość dnia spędzamy przed komputerem, brakuje nam spontanicznej aktywności fizycznej czy sportu. Pozycja siedząca jest dla nas niefizjologiczna z punktu widzenia ewolucji. Zwiększone obciążenie kręgosłupa, który jest ustawiony w nienaturalnej pozycji sprawia, że szybko dochodzi do wad postawy czy dolegliwości bólowych. Nie bez przyczyny mówi się, że siedzenie to nowe palenie. Warto zadbać, by ruch stał się naszym nawykiem, dzięki któremu poprawimy naszą postawę i funkcję układu mięśniowo-szklietowego.

Nie sposób nie wspomnieć o korzystaniu w telefonów komórkowych. Niektórzy spędzają z pochyloną głową nawet kilka godzin dziennie. Pamiętajmy, że głowa waży tyle, co kula do kręgli, a każdy centymetr wysuniętej głowy powoduje wykładnicze obciążenie szyi. W dłuższej perspektywie ma to ogromny wpływ na kaskadowe zmiany w każdym odcinku kręgosłupa.

Jak kondycja naszych jelit może wpływać na aparat ruchu?

Powyższe zdjęcie pokazuje obraz zdrowego jelita w zestawieniu z dysfunkcyjną barierą jelitową. Prawidłowo zbudowana bariera jelitowa stanowi selektywny filtr, który ma za zadanie wpuszczać do krwiobiegu niezbędne substancje odżywcze, wodę i składniki mineralne, a jednocześnie zatrzymywać zbędne resztki pokarmu, zbyt duże cząsteczki białek, toksyny i patogeny.

Kiedy bariera jest podrażniona, a błona dysfunkcyjna, wchłanianie składników odżywczych jest zaburzone. Zwiększona zostaje przepuszczalność dla większych cząstek białek i ich pochodnych, leukocytów, toksyn, fragmentów bakterii (lipopolisacharydów) lub całych bakterii. W zależności od naszych predyspozycji ten stan może objawiać się bólami mięśni, stawów, mgłą mózgową czy chronicznym zmęczeniem.

Co mówią na ten temat badania?

Przepuszczalność jelit generuje wzrost cytokin stanu zapalnego. Działają one ogólnoustrojowo i mogą stymulować uszkodzenia tkanek miękkich, artretyzm, ból stawów czy pogarszać kondycję układu mięśniowo-szkieletowego.

LPS czyli lipopolisacharydy są naturalnym składnikiem budulcowym i ochronnym większości bakterii bytujących w naszym organizmie. Jeśli jednak dostaną się do krążenia, stają się toksyną zapoczątkowującą stan zapalny zwany endotoksemią metaboliczną. LPS mogą dostać się do krwiobiegu przez nieszczelną barierę jelitową. Kiedy bariera jelitowa jest naruszona, połączenia ścisłe są otwarte – LPS mogą dostać się do krwioobiegu. To niesamowite, że już jednorazowe ich wstrzyknięcie wpływa negatywnie na staw kolanowy myszy!

Powstający stan zapalny obciąża organizm i nasila objawy wielu innych schorzeń, utrudniając leczenie otyłości, chorób sercowo-naczyniowych, zespołu jelita nadwrażliwego, atopowego zapalenia skóry, astmy, migren, nieswoistych chorób zapalnych jelit, chorób autoimmunizacyjnych oraz stłuszczenia wątroby.

Nie jest przesadą, że zdrowie zaczyna się w jelitach. Niestety większość chorób cywilizacyjnych jest związanych z ogólnoustrojowym stanem zapalnym niskiego nasilenia. Wiedząc o jego związku z kondycją naszych jelit, jesteśmy w stanie znacząco modulować nasz stan zdrowia wpływając na jakość bariery jelitowej.

Zdjęcie:

Photo by Julien Tromeur  on Unsplash