Ciąża jest stanem, w którym następują zmiany adaptacyjne na wielu płaszczyznach. Obejmują układ sercowo-naczyniowy, wydalniczy czy oddechowy. Szereg zmian anatomicznych, hormonalnych czy hematologicznych ma przygotować nasz organizm na tworzące się życie.
Zwiększone zapotrzebowanie na żelazo w czasie ciąży wynika z konieczności magazynowania go w tkankach płodu i łożyska, rosnącej liczby czerwonych krwinek u matki i zwiększającej się objętości krwi. Zapasy żelaza są też zabezpieczeniem na okres porodu, w trakcie którego następuje utrata krwi.
Czym jest niedokrwistość?
Niedokrwistość w ciąży jest stanem klinicznym, w którym dochodzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny, może również dojść do spadku liczby erytrocytów i wartości hematokrytu. Według norm Światowej Organizacji Zdrowia kryterium rozpoznania dla kobiet ciężarnych jest stężenie hemoglobiny <11g/dl. Zarówno w ciąży, jaki poza nią, wynika najczęściej z niedoboru żelaza. Niedokrwistość w trakcie ciąży wpływa bezpośrednio na stan matki, dziecka, a także na przebieg porodu i połogu.
Jak sprawdzić niedobór?
Należy pamiętać, że obniżenie stężenia hemoglobiny jest późnym objawem wyczerpania ustrojowych zapasów żelaza. Należy więc podjąć interwencję zanim to nastąpi.
Dlaczego problem jest tak częsty?
Mimo tego, że dobrze zbilansowana dieta pozwala na pokrycie zwiększonego zapotrzebowania nawet w trakcie ciąży, w krajach wysoko rozwiniętych z problemem niedoboru tego składnika boryka się nawet 18% kobiet.
Jednocześnie szacuje się, że niedokrwistość z niedoboru żelaza się w okresie porodu dotyczy co najmniej 30–50% kobiet zamieszkujących obszary uprzemysłowione.
Skoro możliwe jest pokrycie zwiększonego zapotrzebowania również w ciąży, dlaczego problem jest tak powszechny?
Według Rekomendacji Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie planowania ciąży, wskazane jest wyrównanie ewentualnych niedoborów żelaza już w okresie prekoncepcyjnym, kiedy planujemy ciążę. Będąc w ciąży możemy zwyczajnie nie być w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości, biorąc pod uwagę zwiększone wchłanianie. Stosowanie preparatów żelaza może wiązać się z licznymi dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego, warto więc zadbać o żelazo na etapie planowania ciąży.
Co zrobić, gdy problem nas dotyczy?
Warto wspomnieć o Rekomendacjach Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczących suplementacji u kobiet ciężarnych. Według nich zalecana jest kontrola morfologii przez cały okres ciąży. Preparaty z żelazem należy włączyć, jeśli przed 16 t.c. stężenie Hb <11 g/dl, po 16 t.c. dopuszcza się suplementację dla stężenia ferrytyny <60 mcg/l. W leczeniu niedokrwistości zalecane są niskie dawki żelaza, a w razie braku pozytywnego efektu zmiana preparatu. Pozostałe zalecenia dotyczą przeanalizowania konieczności przetoczenia krwi i są kwestią rzadką. Suplementacja żelazem zawsze odbywa się pod okiem lekarza!
Podsumujmy!
- Żelazo jest jednym pierwiastków, na które istotnie zmienia się zapotrzebowanie w trakcie ciąży
- Najczęstszą przyczyną niedokrwistości jest niedobór żelaza
- Należy zadbać o wyrównanie niedoboru żelaza już na etapie planowania ciąży!
- Parametrem najszybciej informującym o wyczerpaniu zapasów żelaza jest ferrytyna
- Suplementacja preparatami żelaza może być wiązana dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego
- Suplementację żelaza powinien zlecać lekarz!
Bibliografia:
- Krafft A., Breymann C. Haemoglobinopathy in pregnancy: diagno[1]sis and treatment. Curr. Med. Chem. 2004; 11 (21): 2903–29
- Pietrzak B., Seremak-Mrozikiewicz A., Marciniak B., Witek A., Leszczyńska-Gorzelak B., Niedokrwistość z niedoboru żelaza w położnictwie i ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2016 tom 1, nr 3, strony 115–121
- Scholl T.O., Reilly T. Anemia, iron and pregnancy outcome. J. Nutr. 2000; 130: 443S–447S.
- Falkowska A., Ostrowska L. Niedokrwistość u kobiet ciężarnych. Nowa Medycyna 2010; 3: 96–103.
- Taylor S., Rampton D. Leczenie niedokrwistości z niedoboru żelaza — zagadnienia praktyczne. Med. Prakt. 2015; 6: 12–24.
- Zimmer M., Sieroszewski P., Oszukowski P., Huras H., Fuchs T., Pawłosek A., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące suplementacji u kobiet ciężarnych; Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 4, strony 170–181
Zdjęcie:
Photo by Camylla Battani on Unsplash